Banky.cz Články Půjčka Kreditní karta v sobě skrývá nástrahy i spoustu výhod. Podívejte se, komu se vyplatí

Kreditní karta v sobě skrývá nástrahy i spoustu výhod. Podívejte se, komu se vyplatí

13.11.2019 Půjčka

Půjčka, u které nepřeplatíte ani korunu. A máte ji neustále po ruce. To jsou nejčastější argumenty bank, proč byste si měli pořídit kreditní kartu. Tyto kousky plastu ale mají kromě řady zajímavých výhod i několik nástrah. Seznamte se proto s jejich plusy a minusy.

V první řadě musíme upozornit na jednu zásadní věc – kreditní karta je něco jiného než klasická platební (neboli debetní) karta.

Zatímco u platební karty využíváte peníze, které máte na účtu, kreditka je v podstatě automaticky prodlužovaný úvěr. Tedy půjčka, kterou můžete průběžně čerpat a splácet.

Půjčka, o kterou nemusíte znovu žádat

Přestože zájem o kreditní karty v České republice v posledních letech klesá, stále je to pro spoustu lidí zajímavý produkt. Díky němu totiž máte vždy po ruce půjčku ve výši i několikaset tisíc korun. Bez opakovaného žádání a schvalování.

Také proto si kreditky ve světě získaly velkou popularitu.

Úrok i víc než 20%...

Zároveň se u kreditních karet musíte připravit na několik nevýhod.

Patří mezi ně například poměrně vysoké poplatky. U některých poskytovatelů zaplatíte jen za vedení karty 30, 50 i víc korun. A o podobnou částku přijdete také ve chvíli, kdy si pomocí kreditky vyberete peníze z bankomatu.

Kromě toho musíte počítat s vysokými úrokem. Běžně se pohybuje okolo 20 % a víc. A RPSN jde ještě výš – výjimkou není ani 30%. V porovnání s běžnými půjčkami tak vychází kreditní karta na první pohled dost draho.

Proč ji tedy jen u nás mají skoro 2 000 000 lidí? Odpověď je jednoduchá: kreditní karta nabízí i spoustu výhod. A ty nad jejími minusy často převažují.

...kterému se ale můžete vyhnout

Pravděpodobně největší výhodou je bezúročné období na kreditní kartě. Tedy doba, ve které můžete půjčené peníze splatit bez jakéhokoliv navýšení. Vrátíte jen to, co jste si půjčili.

Tato doba se u jednotlivých poskytovatelů a karet liší. Aktuálně se bezúročné období na kreditní kartě pohybuje přibližně v rozmezí 45–55 dní.

Na splacení půjčky tak máte poměrně dost času. A tím pádem získáte úvěr, který máte stále po ruce a zároveň ho nepřeplatíte ani o korunu.

Zvlášť pokud sáhnete po některé z kreditek, které nemají poplatky za vedení.

Na cestách hraje kreditka prim

Kreditní kartu oceníte také v případě, že hodně cestujete. Díky ní získáte přístup k některým službám, na které debetní karta nestačí. Například k půjčení auta.

Půjčovny si totiž z karty rovnou strhávají depozit pro případ, že byste měli nehodu a auto poškodili. A na to debetní karta obvykle nestačí.

Placení kreditkou v zahraničí je navíc zpravidla výhodnější než platba hotovostí. Získáte totiž lepší kurz, než kdybyste si peníze vybírali z bankomatu.

Karta, která vrací peníze z nákupu

Spousta lidí si pořizuje kreditní kartu také kvůli různým bonusům, které nabízí. V posledních letech jich sice ubylo, ale přesto stojí za pozornost.

Tím nejtypičtějším je vrácení části peněz z každého nákupu neboli cashback. Obvykle to bývá 0,5–1%. I když některé banky vám pošlou zpět až 3%.

Zároveň bývá tato částka limitovaná absolutní hodnotou, kterou můžete každý měsíc dostat zpět. Zpravidla je to 500 korun.

Existují také nebankovní poskytovatelé, kteří slibují vrácení i větší části peněz. Obvykle se se to ale týká nákupu jen ve vybraných obchodech. Pokud tedy o takové kreditce uvažujete, pečlivě si projděte slíbené výhody a ujistěte se, že je opravdu využijete.

Jak vypadá nejlepší kreditní karta

Další bonusy už jsou specifičtější a liší se podle konkrétních karet i jejich poskytovatelů. Setkáte se mezi nimi například se slevou na pohonné hmoty nebo s cestovním pojištěním.

Opět proto předem zvažte, které výhody se vám vyplatí nejvíc. A vezměte to v úvahu při finálním výběru kreditky.

Pamatujte ale, že platí následující pravidlo: čím víc výhod kreditní karta nabízí, tím víc za její vedení zaplatíte. Pokud vás tedy láká karta se spoustou slev, cestovním pojištění do celého světa a přístupem do VIP salonků na letištích, spočítejte si, jestli dokážete nabízené výhody opravdu využít. Ideálně tak, aby předčily poplatky za kartu.

Pokud ne, hledejte takovou kreditku, kterou plně využijete. A všechny poplatky se vám ve výsledku vrátí. Nejlepší kreditní karta je totiž taková, na které vyděláte.

Ideální pro spolehlivé dlužníky

Komu se tedy kreditní karta vyplatí? V první řadě disciplinovaným klientům, kteří dokáží půjčky bez problémů zaplatit v bezúročném období. Získají tak půjčku, za kterou nezaplatí ani korunu navíc. A k tomu možnost vydělávat na různých bonusech.

Stejně tak ji oceníte v případě, že často cestujete. S kreditkou ušetříte nejen za platby v zahraničí, ale také za cestovní pojištění nebo za pohonné hmoty. Stačí jen srovnat poplatky a odměny, které kreditní karty nabízí, a vybrat podle nich tu nejlepší kreditní kartu.

Hledáte kreditku? Zde najdete tu nejlepší!

ANKETA k článku Kreditní karta v sobě skrývá nástrahy i spoustu výhod. Podívejte se, komu se vyplatí

Využíváte kreditní kartu?

Počet odpovědí: 160

KOMENTÁŘE k článku Kreditní karta v sobě skrývá nástrahy i spoustu výhod. Podívejte se, komu se vyplatí

Přidejte nový komentář

Kreditní karty , Komentoval(a): Antonín Sysel

3.2.2021 15:26:32
Velmi přehledné a užitečné informace . Děkuji

Dluh, Komentoval(a): Josef Šantrůček

14.9.2021 15:54:54
Pokud člověk vlastní kreditní kartu je v tu chvíli automaticky dlužníkem, při žádosti o hypotéku je vlastník viděn jakožto dlužník. Celková dlužná částka je rovna maximálním finančím prostředkům na kreditce. Pokud máte na kreditce k dispozici až 100 000Kč jste automaticky dlužni tuto částku.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Diners Club - nejlevnější kreditní karty skončily, jakou kreditku si vybrat?

2.6.2022 Půjčka

Rakouský vlastník značky Diners Club (DC), pod kterého spadá i český, slovenský a polský trh, se rozhodl kreditní karty Diners Club ukončit. A tím i všechny služby, včetně bonusů, pojištění a úvěrů. Máte kreditku Diners Club? Řekneme vám, co bude teď následovat. Poradíme, jak to udělat, aby vám nepropadly bonusy, jak splácet čerpanou půjčku z kreditky, do kdy bude platit pojištění a vstup do salonků, ale hlavně: čím tuto kreditní kartu nahradit.

Zesplatněný úvěr – kdy k zesplatnění dochází a co bude následovat?

11.5.2022 Půjčka

Co je zesplatnění půjčky, kdy má poskytovatel na takový krok nárok a co to znamená pro dlužníka? Co poskytovatel udělá s takovým úvěrem a proč je zesplatnění úvěru rychlejší u půjček podnikatelských než ve světě spotřebitelském? Může k zesplatnění dojít i z jiných důvodů, než je nesplácení? A jak se při finančních potížích vyhnout zesplatnění půjčky? Jestli vás zajímají odpovědi na tyto otázky, jste tu na správném místě.

Průzkum: refinancování půjčky využil každý třetí. Ušetřili i přes 10 000 Kč

5.3.2022 Půjčka

Další možnost, jak ušetřit, i cesta z dluhové spirály. To je refinancování půjčky. Lidé díky němu mohou zlevnit své úvěry o tisíce korun. Ukázal to aktuální průzkum jedné z malých bank mezi tisícovkou respondentů, kteří mají spotřebitelský úvěr.

Srovnání úvěrů: za půjčku 50 000 Kč přeplatíte i dvojnásobek

7.2.2022 Půjčka

Kolik přeplatíte při půjčce 50 000 Kč? Může to být 1 722 Kč, ale může to být také až 95 371 Kč. Tedy téměř dvojnásobek samotné půjčky. Vyplývá to z aktuálního Indexu odpovědného úvěrování, který pravidelně zveřejňuje nezisková organizace Člověk v tísni.

Zonky hlásí konec manuálních investic. Zůstává jen Rentiér

27.9.2021 Půjčka

Vyberete si úvěr, do kterého chcete investovat, a pošlete peníze na účet. Zhruba tak běžně fungují investice do půjček. V případě společnosti Zonky už to ale neplatí. Tento zprostředkovatel totiž od listopadu možnost manuálních investic ruší. Jejím klientům tak zbývá jen služba Rentiér, která peníze investuje za ně.

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2022, všechna práva vyhrazena